Як уникнути конфліктів підлітка з вчителями?
Як уникнути конфліктів підлітка з вчителями?
Саме головне в житті дитини, яка навчається - це не тільки взаємини з однокласниками, а й з вчителями.
Як реагувати на зауваження? Як вести себе з викладачем не тільки дитині, а й самим батькам? Найчастіше доводиться стикатися з конфліктами, пов'язаних з непорозумінням однієї сторони іншій.
Дуже жорстке або надто лояльне ставлення до учнів викликає реакцію протесту, тому що в підлітковому віці діти оцінюють у вчителя, перш за все, людські якості. Він повинен розуміти своїх учнів, вести за собою, ставитися до них з повагою і т. д.
Також змінюється ставлення і до навчання. Освіта сприймається як підготовка до дорослого життя, і тому вчитель (головне джерело інформації), на думку підлітків, повинен зрозуміло, доступно пояснювати матеріал. На цьому грунті теж можуть виникнути протиріччя.
Подібно батькам, учитель у свідомості підлітків - володіє владою, який розпоряджається карами і заохоченнями, авторитетне джерело знань у певній області - повинен стати товаришем і другом. На їхню думку, ідеальний учитель - це людина, в якому:
1. Є здатність до розуміння, емоційного відгуку; є сердечність, тобто в вчителя хочуть бачити старшого друга.
2. Професійна компетентність, рівень знань поєднуються з якістю викладання.
3. Присутній вміння справедливо розпоряджатися даною йому владою.
Але, природно, всі якості поєднуються в одній особі не так часто. Тому виникають конфлікти. Такі конфлікти, як встановлено психологами, у віці від 13 до 18 років неминучі і нормальні. Без них не обійтися. Головне, щоб вони не переростали у "війни", "революції" і щоб правильно оцінювалися.
Найпоширеніші конфлікти
Конфлікт непокори. Підліток відмовляється виконувати ті чи інші вимоги. Часто такі, які рік тому не викликали таку реакцію. Відмова може бути висловлений словесно чи діями. Пов'язано це, мабуть, з бажанням відстоювати свою думку - нехай іноді безглуздим способом.
Конфлікт єдності. Підліток робить так, як прийнято в середовищі однокласників. Сам би він так себе не вів, якби не боязнь виглядати "слабаком", "маминим синочком", "ганчіркою".
Конфлікт лідерства. Підліток бачить у вчителя конкурента в класі. Він намагається не втратити авторитет.
Конфлікт нелюбові. Відбувається тоді, коли до вчителя ставляться без поваги. Знають, що його можна вивести з себе. Спеціально влаштовують такі ситуації, щоб учитель втратив терпіння.
Учителі, знаючи, що у віці 13-18 років підлітки можуть вести себе подібним чином, знаходять, частіше за все, вірне рішення.
Якщо ж ви, батьки, дізналися про конфлікт з учителем:
- Не сваріть дитину, і подивіться, в чому справа .
- Ніколи не обговорюйте з дитиною недоліків учителя. Краще поясніть, як важко йому працювати, вказавши цим на те, що вчитель така ж людина, як і всі інші, і може втомитися і бути роздратованим.
- Поговоріть з вчителем, швидше за все, разом вам легше буде знайти вихід.
- Не запускайте ситуацію. Не чекайте, коли полум'я конфлікту зачепить адміністрацію школи.
Щоб уникнути конфліктів та неприємних ситуацій, краще готуватися до них заздалегідь. А вирішувати проблеми, що виникли з вчителями, бажано делікатно і без претензій.
А, взагалі то, ми, дорослі , повинні лояльно відноситися до дітей, навчитися розуміти їх, допомагати…
Дитина - не робот, прив'язаний до книжок,
Гуляти і грати повинен юний хлопчисько,
дівчина не хоче завжди сидіти вдома, -
Така проблема всім дорослим знайома!
Як все ж таки дитину змусити вчитися,
За книжкою вперто весь вечір сидіти,
У той час як може він просто закохатися
І в думках в інші світи полетіти?
Не треба дитини лаяти нескінченно.
Спробуйте краще в ньому волю розвинути,
З ним разом нам треба вчитися, звичайно,
А головне - просто дитину любити!